Starta eget-kurs

Starta eget-kurs

13 april 2026 kl. 17.15 – 21.00 Hotell Högland, NässjöHitta hit 400:- för 7 kurstillfällen (fika ingår)

Har du nyligen startat företag, drömmer om att göra det – eller vill fräscha upp dina grundkunskaper? Vår Starta eget-kurs guidar dig genom hela processen, från idé till verksamhet!


Är du deltagare i höstens kurs? Då ska du hit!


Om kursen

Är du nyfiken på hur man startar och driver eget företag?

Varje vår och höst arrangerar vi vår Starta eget-kurs och har gjort det i många år.

Under kursen får du träffa föreläsare från olika företag och myndigheter. De är experter inom sina områden och delar med sig av sina bästa tips och råd. Du lär dig hur företag fungerar, vilka regler som gäller och hur du kan fatta smarta beslut från start.

Redan under första kurstillfället kommer du få ta del av vår unika affärsplansmall. Tillsammans kommer vi gå igenom hur du fyller i mallen så att din affärsidé blir konkret och realistisk. Affärsplanen fungerar som en praktisk guide som hjälper dig att hålla fokus, nå dina mål och attrahera kunder eller investerare.

Du kommer också få tid att lära känna de andra kursdeltagarna under en mumsig kvällsfika.

Ingen tidigare erfarenhet krävs, bara stor nyfikenhet!

Kursinnehåll

  • Affärsidé och affärsplan
  • Ditt och företagets varumärke
  • Kalkylering
  • Skatter
  • Kapitalbindning
  • Juridik
  • Företagsformer, bollplank och budget
  • Finansiering
  • Marknadsföring
  • Försäljning och marknad
  • Försäkringar
  • Bokföring
  • Hållbarhet

Kurstillfällen

Vi träffas 7 måndagskvällar i rad, klockan 17.15-21.00.

13 april
20 april
27 april
4 maj
11 maj
18 maj
25 maj

Anmälan

Kostnaden för kursen är 400 kronor. Vi tar emot betalningar på plats, via Swish. Om du beslutar dig för att avanmäla dig innan kursstart behöver du inte betala någon kursavgift.

Det är nu din resa börjar – vi ser fram emot att ha dig med!


Ange eventuella önskemål om specialkost:

Din födelsedag




Kontakt

Har du frågor eller funderingar om kursen? Hör av dig till vår kursledare Peter Johansson!

Peter Johansson
Affärsutvecklare

0380-474 73
peter@nnab.se

Tidigare deltagare

Starta eget-kursen var det där sista som verkligen fick mig att ta beslutet att ”nu kör vi”. Inspirerande, lärorikt och med en perfekt mix av alla steg i processen.

Roger Cefalk, som tillsammans med sin son Fredrik Cefalk startade Miljö & Säkerhetsgruppen(MSG)

För mig var kursen väldigt värdefull. Jag fick konkreta råd vilket gjorde det lättare för mig att våga satsa.

Sara Lindberg, som efter kursen startade Friska Arbetsplatser

Jag har länge haft tankar om att starta eget, men det var inte förrän jag gick Nässjö Näringslivs Starta eget-kurs som det blev verklighet. Jag fick med mig många bra tips och värdefulla kontakter som jag har haft stor nytta av.

Emil Erixon, som efter kursen startade Erixon Medtech

Arrangör

Nässjö Näringsliv AB

Fler utbildningar & events

I Nässjö kommun och i närområdet finns det alltid något på gång för dig som företagare! Här kan du hitta både våra egna och våra intressenters event och utbildningar.