OBS! Det är evenemanget har redan ägt rum.

Möte med fastighetsägare i Nässjö stadskärna

28 september kl. 08.00 – 10.00 Hotell HöglandHitta hit Gratis (frukost ingår)

Du som fastighetsägare i stadskärnan är inbjudan till fastighetsägarnätverket med fokus på hur vi utvecklar stadskärnan.

Hur vill vi konkret att stadskärna ser ut och hur påverkar det våra hyresgäster samt dig som fastighetsägare? Vad har kommunen för planer med gator och torg? På vilket sätt kan vi samverka med kommunens ombyggnationer?  Vi vet att nyregistrerade elbilar ökar ordentligt, hur ska du som fastighetsägare eller bostadsrättsförening tänka när ni ska installera laddboxar? Vad finns det för ekonomiska stöd att få?

Vi får besök både från Nässjö kommun och Energikontor Norra Småland för att resonera om ovan. 

Agenda

  • Gemensam frukost
  • Nässjö kommuns utvecklingschef Stina Granberg Lindor och kommundirektör Malena Tovesson redovisar arbetet med nuvarande och kommande Stadskärnevision 
  • Dialog med Stina och Malena 
  • Oskar Sundholm från Energikontor Norra Småland reder ut frågor kring laddplatser för din fastighet

Målgrupp

Fastighetsägare i stadskärnan i Nässjö.

Anmälan

Anmälan är stängd

Frågor

Kontakta Marcus Wårdmark för mer information och frågor.

Marcus Wårdmark
Handelsplatsutvecklare

0380-474 74
marcus@nnab.se

Arrangörer

Nässjö Näringsliv
Fastighetsägarna

Fler utbildningar & events

I Nässjö kommun och i närområdet finns det alltid något på gång för dig som företagare! Här kan du hitta både våra egna och våra intressenters event och utbildningar.