Vi välkomnar 20 nya intressenter!

4 min läsning Publicerad 19 december 2025

Nässjö Näringsliv växer och utvecklas! Under året har vi välkomnat 20 nya intressenter. En av dem är Gilbert Gustafssons Entreprenad. Den anrika entreprenadfirman på Höglandet fortsätter att expandera och fördjupar sitt engagemang i Nässjö.

Kent Gustafsson och Robin Gustafsson på Gilbert Gustafssons Entreprenad välkomnas som intressenter i Nässjö Näringsliv av vd Claes Johansson.

2025 har varit ett toppenår, konstaterar Kent Gustafsson som är vd för Gilbert Gustafssons Entreprenad.

– Vi gör ett av våra bästa år hittills, med en omsättning strax över 350 miljoner kronor. Vi har haft mycket att göra med en rad spännande infrastrukturprojekt. Det här innebär också att vi har ökat personalstyrkan med omkring 20 man. Nu är vi 120 medarbetare vilket naturligtvis känns fantastiskt roligt.  

I teknisk framkant

Det var farfar Gilbert Gustafsson som grundade firman i Eksjö 1955. I dag är företaget inne på tredje generationen med flera familjemedlemmar engagerade, bland annat Gilberts barnbarn Robin Gustafsson som är entreprenadingenjör.

Just det här med ny teknik har alltid varit ett signum för verksamheten.

– Vi har legat i framkant när det gäller tekniken. Redan 2003 var vi bland de första i branschen med maskinkopplad GPS. Våra maskiner är uppkopplade mot egna basstationer, vilket gör att vi får centimeter-precision. Vi drönarflyger också alla projekt och skapar 3D-modeller, berättar Robin. 

Stilbildande Nässjöprojekt

Gilbert Gustafssons Entreprenad fokuserar på markarbeten, VA-arbeten, industribyggnationer samt olika typer av exploateringsområden. Arbetena sker inom en radie upp till 20 mil.

– Nässjö är vår hemmamarknad sedan många år tillbaka och vi har ansvarat för en rad olika infrastrukturprojekt i Nässjö kommun, säger Robin och tar aktuella ICA Maxi Stormarknad i centrala Nässjö som ett exempel. 

De förberedande markarbetena på tomten i Gamlarp där Trafikverket nu bygger sitt nya lager, JYSKs centrallager samt Södergårdens industriområde är andra Nässjöprojekt som låtit tala om sig och där Gilbert Gustafssons Entreprenad har varit med och lagt grunden. För några år sedan förvärvade man också en tomt på Telegatan där man nu har kontor, lager, verkstad och tvätthall för att kunna vara nära sina kunder i Nässjö.

Nya ICA Maxi Stormarknad är ett av de markanläggningsuppdrag som Gilbert Gustafssons entreprenad driver i Nässjö just nu.

Gillar upplägget

Det var helt enkelt hög tid att bli intressent i Nässjö Näringsliv, konstaterar Kent Gustafsson.

– Nässjö är en spännande marknad där det händer mycket. Vi har ju haft en nära dialog med Nässjö Näringsliv under alla år. Vi vet vad Nässjö Näringsliv går för och att verksamheten har ett upplägg och ett system som fungerar jättebra, säger Kent Gustafsson och syftar på Nässjö Näringslivs One Door-metod där företag och utvecklingsprojekt får ”en väg in” och hjälp med att knyta ihop alla kontakter. 

– Nässjö är välkänt för att få saker att hända och har en inställning som passar oss perfekt. 

En egen linje

Claes Johansson, som är vd för Nässjö Näringsliv, gläds över att välkomna Gilbert Gustafssons entreprenad i ”NNAB-familjen”.

– Gilbert Johanssons Entreprenad är en stor aktör som är delaktig i många spännande infrastrukturprojekt här i Nässjö. Att man har valt att fördjupa sitt engagemang i Nässjö, sedan tidigare med kontoret och depån på Telegatan och nu med intressentskapet i Nässjö Näringsliv känns väldigt bra.  

Sammanlagt har Nässjö Näringsliv fått 20 nya intressenter under året, vilket innebär att vi går in i 2026 med 392 intressenter.

– Det som är så glädjande är att vi har en stor bredd bland våra intressenter, från start-ups till de mellanstora regionala företagen och de internationella jättarna. Vi har ett rikt och varierat näringsliv i Nässjö där man nätverkar och hjälper varandra oavsett storlek och bransch. Näringslivet i Nässjö har sin egen unika linje där vi skapar tillväxt i samverkan!

Lär känna alla våra nya intressenter 2025

ArmImpex AB. Vinimportör som erbjuder utvalda viner från vingårdar runtom i världen. https://armimpex.se/se

Bostello AB. En mäklarplattform för internationell förmedling av bostäder. https://bostello.com

Byggbranschens utbildningscenter. En mäklarplattform för internationell förmedling av bostäder. https://www.utbildning.se/kurser/byggbranschens-utbildningscenter/

EF Erling Förvaltning. Förvaltar, utvecklar och hyr ut fastigheter i Nässjö.

Gilbert Gustafssons Entreprenad. Entreprenadfirman på Höglandet med fokus på mark- och infrastrukturarbeten. https://gilbertgustafssons.se

Hållbarhetsteamet. Hållbarhetsspecialisterna som hjälper företag och organisationer att utveckla sitt hållbarhetsarbete. https://hallbarhetsteamet.se

HS Logistik. Logistikföretag som erbjuder olika typer av transporter inklusive kyl- och frystransporter.

ICA Fastigheter. Ett av Sveriges största fastighetsbolag inom detaljhandel. https://www.icafastigheter.se

Jobbhjälpen. Jobbhjälpen hjälper till med bygg- och renoveringstjänster. https://www.jobbhjalpen.com

Jönköping Energi. Det lokala energibolaget i Jönköping som erbjuder energitjänster till företag, privatpersoner och bostadsrättsföreningar. https://jonkopingenergi.se

Lya Campers. Inredning och tillbehör till campingbilar. https://www.lyacampers.com/se/

NässjöBostäder. Äger och förvaltar fastigheter i Nässjö med fokus på hyresrätter. https://www.nassjobostader.se

Pizzeria Milano. Pizzor som bakas med färska råvaror i centrala Nässjö. Onlinebeställning och utkörning. https://milanonassjo.se

Rickard Fransson Industriservice. Underleverantör till industrin.

Stonely. Expert inom stensättning och trädgårdsdesign. https://stonely.se

Subway Sverige. Serverar subway-smörgåsar och sallader i centrala Nässjö. https://www.subway.com/sv-SE

Tekniska Verken. Tekniska verken är det lokala energibolaget i Linköping och Katrineholm. https://www.tekniskaverken.se

USAGODIS. Säljer godis från hela världen på webben under varumärket Cooper’s Candy. https://www.cooperscandy.com/

Vexa Agency. Erbjuder tjänster för marknadsföringskampanjer och försäljning. https://vexaagency.com

Åsa Lindsjö. Konstnären och företagaren Åsa Lindsjö hjälper företag att bygga social hållbarhet med fokus på autism och ADHD. https://asalindsjo.nu

Hela listan med alla våra intressenter hittar du här!

Vill du veta mer om hur det kan gynna dig och ditt företag att vara intressenter hos oss på Nässjö Näringsliv? Få svaret här!