Stort engagemang i beredskapsfrågan: ”Företag är motståndskraft”

4 min läsning Publicerad 29 oktober 2026

Hur ska näringslivet agera vid kris och krig? Vilken hjälp kan företagen få och hur kan de själva bidra? När det bjöds in till företagsfrukost på temat beredskap ställde Nässjös företag upp på bred front.

Roland Gustafsson från Försvarsmakten, Kristina Hellqvist från Prysmian, Anja Bertilsson från Länsstyrelsen i Jönköpings län och Henrik Sporrong Esbjörnsson från Svenskt Näringsliv. Längst bak Tomas Vikström från Länsstyrelsen, Nässjö Näringslivs vd Claes Johansson och Sebastian Carlsson från Höglandets räddningsförbund.  
Kommundirektör Camilla Blomqvist och Nässjö Näringslivs vd Claes Johansson hälsade välkommen.
Totalförsvarsfrågan engagerar företagen i Nässjö kommun. Nästan 100 personer kom till frukostmötet på fredagen. 
Tomas Vikström, länsstyrelsen.
Tomas Vikström och Anja Bertilsson från Länsstyrelsen Jönköping, kommundirektör Camilla Blomqvist och beredskapssamordnare Sebastian Carlsson. 

Hur ska vi få vatten, el och material till vår produktion? Hur får vi ut våra varor till kunderna? Vad kan vi bidra med för att stärka totalförsvaret? Borde vi ha en plan – och hur gör vi den? 

I takt med att omvärlden blir allt stökigare blir frågorna allt fler. Nu vill Länsstyrelsen i Jönköpings län, Nässjö kommun och Nässjö Näringsliv uppmuntra fler företag att ta fram beredskapsplaner. På fredagen bjöd de, tillsammans med Höglandets räddningstjänstförbund, Svenskt Näringsliv och Försvarsmakten, in till ett välbesökt frukostmöte på Hotell Högland.

”Totalförsvar tillsammans”

Nässjös kommundirektör Camilla Blomqvist hälsade välkommen tillsammans med Nässjö Näringslivs vd Claes Johansson. Hon konstaterade att kommunen har en omfattande uppgift i händelse av kris eller krig.

– El, vatten, avlopp, vård, barnomsorg och utbildning är bara några exempel på funktioner som det är vårt uppdrag att se till att de fungerar, oavsett läge i samhället. Och det klarar vi inte om vi inte jobbar tillsammans med er i näringslivet, sade Camilla Blomqvist och berättade att Nässjö kommun just nu håller på med en kartläggning av situationer där vi är extra sårbara. 

Sebastian Carlsson, beredskapssamordnare vid Nässjö kommun och Höglandets räddningstjänstförbund, gav en uppdatering om kommunens arbete med civil beredskap och samverkan med näringslivet:

– I samarbete med Länsstyrelsen har vi intervjuat dagligvaruhandlare och lantbrukare kring livsmedelsförsörjning. Det finns en nödvattenplan och även mobila reservkraftverk som kan köras ut till aktörer i akut behov av elkraft. Vi har också förberett trygghetspunkter på flera platser i kommunen där allmänheten kan få värma sig, ladda elektrisk utrustning och få förnödenheter. 

Checklista för företagare

Länsstyrelsen i Jönköpings län är spindeln i nätet när det gäller totalförsvar och beredskap, och har till uppgift att samordna alla olika aktörer. Tomas Vikström och Anja Bertilsson från Länsstyrelsen tecknade en bild av omvärldsläget och resonerade om vad motståndskraft och försvarsvilja egentligen är. 

– Det är inte arméer som vinner krig. Det är samhällen. Därför är det så viktigt att näringslivet är engagerade i de här frågorna, sade Tomas.

– Företag är motståndskraft eftersom de får samhället att fungera. Robusta och stabila företag är en otroligt bra grund för att bygga motståndskraft och försvarsvilja. Det är helt enkelt avskräckande, konstaterade Anja Bertilsson som också påpekade att Nässjö är strategiskt viktigt både som logistisk knutpunkt och på grund av sitt mångfacetterade näringsliv.  

Men vad ska man tänka på som företagare?

– Hur kan vi fortsätta att producera? Hur gör vi för att ställa om produktionen? Hur säkrar vi tillgången till energi och råvaror? Hur får vi personalen till jobbet? Hur säkrar vi transporterna? Och, inte minst: har vi det digitala skydd som vi behöver? Det är några exempel på frågeställningar som företaget kan inkludera i sin plan, tipsade Anja. 

Sprider riskerna

Ett Nässjöföretag med betydelse för beredskapen – både regionalt, i Sverige och i världen – är kabeltillverkaren Prysmian som har en stor produktionsenhet i Nässjö. Företagets HR Business Partner Kristina Hellqvist berättade hur man jobbar med sin beredskapsplan. 

– Kommunikation, tydliga roller, el, vatten, värme, råvaruleveranser in men också säkerställande av leveranser ut till kund är frågor som vi arbetar aktivt med. Vi har jobbat otroligt mycket för att få bort ”single source” och ha en riskspridning med flera olika leverantörer, som finns regionalt. 

Kristina välkomnade också en fördjupad dialog med länsstyrelsen och kommunen. 

– Vi vet att vi måste kunna ställa om vår produktion för att möta samhällets behov vid en eventuell kris. Men då är det också nödvändigt att vi vet vad som förväntas av oss. Vi måste ju veta vad det är vi ska tillverka, påpekade Kristina Hellqvist.

Dags att sticka ut hakan?

Nässjö Näringslivs vd Claes Johansson såg fram emot vidare samarbete kring frågorna.

– Vi har goda erfarenheter av Länsstyrelsens arbete med samordning under pandemin. I samband med utvärderingen konstaterades att Länsstyrelsen Jönköping varit bäst i landet på detta. Så det finns väldigt goda utsikter till ett framgångsrikt samarbete. Vill ni som företag ha stöd i er planering så är det bara att höra av sig. 

Henrik Sporrong Esbjörnsson från Svenskt Näringsliv var inne på samma linje. 

– Våga göra de här planerna, det finns hjälp att få. Stick ut hakan och ta för er!